appstore

בן־דרור ימיני

כל הדיבורים על מחלוקת, שסעים וחברה מקוטבת הם הבל הבלים

המוסף לשבת פורסם ב-15.08.14
bigfont smallfont print

בעולם המוזר שבו אנחנו חיים, ככל שמוסלמים הורגים יותר מוסלמים, יש יותר שנאה ליהודים. החודשיים האחרונים היו חודשי שיא בתעשיית המוות של הג'יהאד העולמי. מעיראק עד ניגריה, מלוב עד אפגניסטן, הג'יהאד טובח ללא הפסקה.

הפגנה נגד ישראל בלונדון, השבוע | צילום: גטי אימג'ס

אסור לטעות. הגל האנטישמי החדש איננו פועל יוצא של מבצע "צוק איתן". בחודש הרמדאן, שהסתיים לאחרונה, טבחו פעילי דת השלום כ־15,500 בני אדם, לעומת 8,000 ברמדאן 2013. אם העולם החופשי לא יצליח לעצור את הג'יהאד בעיראק, הוא יגיע לפריז וללונדון. הדגלים כבר הגיעו. גם הפיגועים יגיעו. והנה, ככל שמוסלמים טובחים יותר, האנטישמיות עולה לגבהים חדשים.

שנאה כזאת יש לטפח בשיטתיות. אל־ג'זירה, הערוץ הנצפה ביותר בקרב ערביי אירופה, וה"גרדיאן", ביטאון כוחות הקדמה בבריטניה, עושים את זה כבר שנים. והם לא לבד. גל השנאה הזה מטופח שנים בתקשורת המערבית. כבר עשור מובילה ישראל בסקר הגלובלי של ה־BBC, על תקן המדינה המסוכנת ביותר, או אחת מהמסוכנות ביותר, לשלום העולם. כבר שנים, בלי שום קשר למבצע הנוכחי, שקרוב ל־50 אחוז מהאירופאים מאמינים שישראל נוהגת בפלסטינים כפי שהנאצים נהגו ביהודים. תעשיית השקרים מנצחת.

ה"גרדיאן" פירסם כתבה על האנטישמיות באירופה, ואפילו גינה אותה. יפה מצידו. יש רק בעיה אחת — לאורך כל החודש האחרון, כמו לאורך השנים האחרונות, מטפח אותו עיתון, בשיטתיות, את הטענה שישראל היא מפלצת. פה ושם כבר לא מדובר בביקורת על ישראל, אלא באימוץ השיח האנטישמי. כך, למשל, במאמר שפורסם השבוע נכתב ש"הוליווד, שיש לה קשרים הדוקים עם ישראל, שמרה ברובה על שתיקה בנוגע לעזה". ולמען הסר ספקות, המאמר מדווח על הפחד שאוחז בכוכבי הוליווד, ואולי גם בארוסתו של ג'ורג' קלוני, עו"ד אמאל אלאמודין, שסירבה להצטרף לוועדת החקירה נגד ישראל.

גם רוג'ר ווטרס מפיץ את הטענה על שליטה יהודית בהוליווד באמצעות הפחדות. הנה לנו גרסה מכובסת לטענה האנטישמית הידועה, על התמנון היהודי שמצליח לשלוט, להפחיד ולהשתיק. בפועל, חלק מכוכבי הוליווד השמיעו ביקורת נוקבת על ישראל, ואחרים עמדה הפוכה. אבל הטענה על שליטה יהודית תוך כדי הפחדות היא שקר אנטישמי. אז כן, יש אנטישמיות. ודאי שיש. ה"גרדיאן" דואג לטפח אותה.

המשפט הבינלאומי הוא יציר כלאיים. המרכיב הבינלאומי הולך ומחסל את הערך המשפטי שלו. עכשיו, במופע חדש של "המשפט הבינלאומי", פרופסור וויליאם שאבאס מונה לעמוד בראש ועדת החקירה שעל הקמתה החליטה מועצת זכויות האדם של האו"ם. שאבאס כבר הבהיר בעבר שהוא רוצה לשלוח את בנימין נתניהו לבית המשפט הבינלאומי בהאג בגלל "עופרת יצוקה". זה מעניין. נתניהו היה אז באופוזיציה. כלומר, המשפטן הדגול שאבאס, שייכנס עכשיו לתפקיד מעין שיפוטי, מתעב את נתניהו בלי שום קשר לכלום. אין ספק שהוא מתאים לתפקיד. אנטישמים ואנטי־ציונים, כידוע, אינם מתרשמים מעובדות. שאבאס מתעקש להוכיח זאת שוב.

חלק ניכר מהלגיטימציה לעיוותי "המשפט הבינלאומי" מסופקת על ידי ארגוני זכויות אדם בישראל. מנכ"ל "בצלם", חגי אלעד, התראיין בחודש האחרון לכלי תקשורת בעולם, כמו לערוץ תומך החמאס אל־ג'זירה, וכבר החל לנסח את כתב האישום נגד מדינת ישראל. הארגון עצמו פירסם השבוע: "חמאס אינו אחראי ואינו יכול להיות אחראי לפגיעה הקשה כל כך שישראל גרמה לאוכלוסייה האזרחית ברצועה... האחריות לתוצאות הקשות של המדיניות שאימצה ישראל בחודש האחרון מוטלת על ממשלת ישראל ועל הדרג הפיקודי הבכיר בצבא שאישרו אותה". יש גם מס שפתיים לטענות נגד חמאס. אבל האחריות, קובע "בצלם", היא של ישראל.

הארגון מצטט את סעיף 48 לפרוטוקול הראשון של אמנת ז'נבה הרביעית: "צדדים לסכסוך יבחינו בכל עת בין האוכלוסייה האזרחית לבין הלוחמים ובין אובייקטים אזרחיים לבין מטרות צבאיות, ובהתאם יכוונו את פעולותיהם רק נגד מטרות צבאיות". ציטוט מדויק.

אלא שסעיף 52.2, לאותו פרוטוקול מתיר התקפה על מטרות אשר "לפי טבען, מיקומן, והשימוש שנעשה בהן, מהוות תרומה אפקטיבית לפעולה צבאית, ואשר הריסה מלאה או חלקית שלהן מעניקה יתרון צבאי ברור". וסעיף 28 באמנת ז'נבה הרביעית קובע במפורש: "מציאותו של מוגן לא תשמש עילה לחיסון נקודות או שטחים מסוימים בפני פעולות צבאיות".

חמור מכך. לסעיפים הללו יש ביטוי בשטח. "בצלם" מתעלם מהעובדה שחמאס, במסמך הוראות, קובע כהאי לישנא: "צה"ל מגביל את השימוש באש נגד ריכוזי אוכלוסייה אזרחית — אנחנו ממליצים להשתמש בהם לצורך התקפות. ירי מתוך בתי אזרחים הוא אינטרס של חמאס משום שזה מעצים את השנאה לישראל". זו חלוקת העבודה: החמאס משתמש בזדון במטרות אזרחיות, משום שהוא יודע, מראש, שמנכ"ל "בצלם" יתגייס כדי להעצים את השנאה לישראל. שאבאס יכול לנוח. "בצלם" כבר יודעים מי נושא באחריות.

פניתי ל"בצלם" בשאלה האם ישתפו פעולה עם ועדת שאבאס. "טרם גיבשנו את עמדתנו", הייתה התשובה. "ככלל, נשאף לסייע בקידום כל חקירה אמינה, עניינית ואפקטיבית. נעדכן בימים הקרובים". על רקע סבב הראיונות של המנכ"ל ופרסומיו הרשמיים, ייתכן שהשאלה הייתה מיותרת. עדיין יש להם הזדמנות להימנע מהמשך שיתוף פעולה עם המקרתיזם האנטי־ישראלי, שמלבה את האנטישמיות. ואם הם יתעקשו, אז כשזה יחזור אליהם כבומרנג — שלא יתלוננו.

לפי סקר של "מדד השלום", בשיתוף המכון הישראלי לדמוקרטיה, התמיכה ב"צוק איתן", בקרב יהודים, הגיעה ל־95 אחוז. זו תמיכה שאומרת שכל הדיבורים על מחלוקת, על שסעים, על חברה מקוטבת, הם הבל הבלים. בהנחה שיותר מ־50 אחוז מהציבור הישראלי מחזיקים בעמדות התומכות בפשרה מדינית, הרי שרוב מוחלט של אלה הנחשבים לשמאל הביעו תמיכה במבצע. הם לא שינו את עמדתם. הם לא יצביעו לליכוד בבחירות הבאות. אבל הם יידעו להבחין בין עמדה פוליטית עקרונית לבין הצדקת המאבק בטרור החמאס.

הסקר הזה מבהיר שהשמאל הקיצוני מצוי באזור החמישה אחוזים. יהודים מצביעי בל"ד, חד"ש והשמאל של מרצ. אפשר להניח שהימין הקיצוני, של "מוות לערבים", של הפגנות נגד מול השמאל הקיצוני, קטן עוד יותר. הרי בבחירות האחרונות הימין הזה לא עבר אפילו את אחוז החסימה. זה לא הפריע כמובן למקהלה הקבועה לפצוח במחול הצווחות על לאומנות, פשיזם, פשעי מלחמה, סוף הדמוקרטיה ושאר ירקות. הם אומרים את זה כבר שנים. המלחמה העניקה להם הזדמנות להגביר ווליום. אבל אסור לטעות. המקהלה הזאת שייכת לשוליים. רוב השמאל הבהיר שסולידריות איננה גזענות ופטריוטיות איננה לאומנות. זו תעודת בגרות לרוב השמאל. ¿

bdyemini@gmail.com

footer